Tmavá barva křídel mořských ptáků jim umožňuje létat déle

Tmavá barva křídel mořských ptáků jim umožňuje létat déle

Mořští ptáci se snaží minimalizovat množství přistání a vzlétnutí, které na oceánu znamenají nebezpečí.  Nová studie naznačuje, že tmavé zbarvení křídel mořských ptáků jim zajistí delší pobyt ve vzduchu.

Studie byla provedená vědci z belgické Ghent University ve spolupráci s dalšími vědci byla publikována v časopise Journal of the Royal Society.

Ve studii byly různé druhy ptáků s tmavými křídly umístěny do větrného tunelu na von Karmen Institute. Jejich tmavá křídla byla přitom ohřívána pomocí radiace, tedy stejným způsobem, jakým je přirozeně ohřívá slunce. Bylo zjištěno, že čím je peří teplejší, tím vyšší je účinnost ptačího letu. Schopnost jejich klouzavého letu bez podstatné ztráty nadmořské výšky se zvýšila o 20 procent.

Toto zjištění podporuje i předchozí výzkum, který ukázal, že ohřev profilu křídla zvyšuje jeho poměr vztlaku a odporu. Jednoduše řečeno, čím vyšší je tento poměr, tím efektivnější je pták (či letadlo) v létání.

Vědci dále zjistili, že rostoucí množství melaninu v křídlech mořských ptáků sleduje evoluční trajektorii, ta je podobná i u ostatních znaků zvyšujících účinnost letu.

Je tedy možné, že nastane éra letadel s černými křídly. „Tato zjištění mohou sloužit jako vodítko pro inovace inspirované biologií, a to jak v letectví, tak v kosmonautice,“ dodávají autoři studie.

Originální studie: https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsif.2021.0236

Zdroj: https://newatlas.com/science/seabirds-black-wings-flight-efficiency/?itm_source=ocelot&itm_medium=recirculation&itm_campaign=ocelot_e079a01&itm_content=recommendation_1

Obrázek: Yang Liu via Unsplash