Umělá inteligence dokáže z CT snímků odhalit rakovinu prostaty do několika vteřin

Umělá inteligence dokáže z CT snímků odhalit rakovinu prostaty do několika vteřin

Neustálý pokrok v oblasti umělé inteligence je příslibem velkých změn ve zdravotnické péči, které se pomalu ale jistě stávají skutečností. Umělá inteligence mimo jiné dokáže velmi rychle analyzovat medicínské snímky typu CT skenů a najít v nich známky nemoci mnohem efektivněji, než to dokáže člověk.

Australští vědci tuto technologii nyní využili pro včasnou detekci rakoviny prostaty a jejich software překonává i odborníky z oblasti radiologie. Rakovinné bujení zvládne odhalit ve velmi časných fázích a v řádu několika vteřin.

U mnoha zdravotních indispozic znamená včasná diagnóza významné zefektivnění léčby a mnohdy jen díky ní dokážou pacienti nemoc překonat. Pokroky v oblasti strojového učení a výpočetní síly vedly k vysoce schopným formám umělé inteligence, která by mohla být v tomto ohledu neocenitelná. Již nyní existují nástroje využívající umělou inteligenci, které umí odhalit z EKG křivky srdeční dysfunkce, přesněji predikovat míru přežití pacientek s rakovinou vaječníků nebo vypočítat riziko rozvoje cukrovky na základě naměřeného množství tuku v okolí srdce.

Nyní se vědcům z melbournské RMIT University a St Vincent’s Hospital podařilo najít pro umělou inteligenci další medicínské využití – screening na rakovinu prostaty z CT skenů. CT skeny se běžně využívají například pro detekci různých chorob kostí a kloubů, odhalit na nich rakovinu prostaty je však pro radiology velmi obtížné. Umělá inteligence to nicméně zvládá.

Software s umělou inteligencí byl vyvinut s cílem vyhledávat na CT snímcích nepravidelnosti, které by mohly značit nemoc. Nástroj se zlepšoval s každým zanalyzovaným skenem, zdokonaloval své schopnosti a přizpůsoboval se pro analýzu skenů z několika různých přístrojů. Postupem času pak předčil člověka, neboť rakovinné bujení dokázal objevit mnohem přesněji a rychleji – dokonce dříve, než se u pacienta začaly projevovat první symptomy nemoci.

„Vytrénovali jsme náš software, aby viděl to, co lidské oko vidět nedokáže,“ říká autor studie Ruwan Tennakoon z RMIT University. „Je to jako trénovat čmuchacího psa – můžeme naučit umělou inteligenci vidět věci, které my vidět nemůžeme, stejně jako můžeme psa naučit vyčenichat věci, které my cítit nemůžeme.“

Představa je taková, že by software byl používán jako integrovaný screeningový nástroj pro vyhodnocování CT snímků. Protože CT není vhodným nástrojem pro pravidelné preventivní vyšetření na přítomnost rakoviny z důvodu značné radiační zátěže pro pacienta, předpokládá se, že by software s umělou inteligencí byl využíván pouze pro analýzu CT snímků pořízených za jiným účelem.

Nová technologie by navíc mohla být adaptována pro různé diagnostické vybavení, mimo jiné i pro přístroje magnetické rezonance. V případech, kdy je to možné, je magnetická rezonance využívána jako bezpečnější alternativa k CT (výpočetní tomografie), neboť nezatěžuje pacienta zmíněným ionizačním zářením.

„V Austrálii nemáme žádný screeningový program na rakovinu prostaty. S pomocí této technologie bychom však mohli být schopni zachytit pacienty s časným stádiem rakoviny. Stačí, aby jim byl pořízen CT snímek v rámci nějakého jiného vyšetření,“ říká Mark Page, vedoucí CT centra v St Vincent’s Hospital.

„Například pacienti na pohotovosti, kterým byl proveden CT sken, by mohli být paralelně preventivně screeningováni na rakovinu prostaty. Pokud se nám podaří rakovinu detekovat brzy a pacienta včas svěřit do péče specialistovi, může to znamenat skutečně velký rozdíl v jeho prognóze. Čím dříve se rakovina začne léčit, tím lépe pro pacienta,“ uzavírá Mark Page.

Auatralští vědci svou studii publikovali v prestižním časopisu Scientific Reports.

Originální publikace: https://www.nature.com/articles/s41598-021-86972-y.

Zdroj: New Atlas, zdroj titulního obrázku: MART PRODUCTION, Pexels.