Umělá inteligence pomůže s diagnostikou demence

Umělá inteligence pomůže s diagnostikou demence

Demence a další stářím podmíněná onemocnění zpravidla provází poměrně dlouhá diagnostika. Lékařům trvá několik týdnů, než mohou s určitostí určit, zda je dotyčný nemocný, či nikoli. Příslibem do budoucna může být použití umělé inteligence (AI), kdy bude stačit jediný scan mozku, který poskytne jasnou odpověď.

Systém AI vyvinutý vědci z Velké Británie dokáže srovnat získaný snímek s tisíci dalších scanů, které jsou v jeho databázi a porovnat je mezi sebou. Díky tomu umožní, vedle diagnostiky a předpovědi možného onemocnění, určit i závažnost demence.

„Pokud zasáhneme včas, můžeme znatelně snížit dopady nemoci a zkvalitnit další život pacienta. V případě pouhého předpokladu k onemocnění se může stát, že se demence vůbec nerozvine,“ řekla pro BBC Zoe Kourtzi, profesorka z Cambridge University.

Výhodou programu je jeho rychlost a přesnost. Během několika okamžiků dokáže porovnat tisíce snímků v databázi pacientů a rozlišit nuance, které lidské oko nepostřehne. Jeho přesnost byla testována v několika preklinických pokusech. Během nich se potvrdila schopnost AI diagnostikovat demenci ještě před vypuknutím příznaků.

V následujících měsících proběhnou klinické testy, které by měly získat data od 500 pacientů. Výsledky poté budou posktnuty jejich praktickým lékařům, ktěří určí případné možnosti léčby.

Zdroj: Screen-shot; BBC
Foto: Robina Weermeijer, Unsplash