Vakcína aplikovaná bez jehel. Nový typ by měl cílit na široké spektrum koronavirů

Vakcína aplikovaná bez jehel. Nový typ by měl cílit na široké spektrum koronavirů

Vakcína bude testována na vzorku lidí mezi 18 a 50 lety. Testy proběhnou v NIHR Southampton Clinical Research Facility pod dohledem autora studie, Jonathana Heeneye, z Cambridge University.

„S každou novou variantou roste potřeba po vakcínách, které budou účinné proti široké škále koronavirů,“ říká Heeney. Vakcína DIOS-CoVax používá rozdílnou technologii, která by mohla zajistit mnohem širší protekci. „Vývoj univerzální vakcíny proti všem koronavirům je pro naši budoucnost zcela zásadní,“ dodává.

Stávající vakcíny používají genetickou informaci virového „spike“ proteinu k vytvoření příslušných protilátek. Nová vakcína pomocí užívá prediktivních metod k napodobení celé škály koronavirových antigenů, díky čemuž by mělo dojít k širší protekci. Unikátní bude i její aplikace, která místo jehel používá proudu vzduchu. To by mohlo k očkování přesvědčit i osoby s chorobným strachem z jehel.

Dobrovolníci, kteří se budou chtít klinického testu zúčastnit mohou být očkováni jinými vakcínami. Nesmí však mít za sebou třetí dávku. Místo, kde se bude nový typ vakcíny testovat, má s vakcínami proti covid-19 své zkušenosti. Testovala se zde rovněž vakcína Janssen.

Zdroj: BBC
Foto: Towfiqu barbhuiya, Unsplash