Vakcína proti COVID-19 nezpůsobuje u žen neplodnost, ukazuje studie

Vakcína proti COVID-19 nezpůsobuje u žen neplodnost, ukazuje studie

Zprávy, které tvrdí, že vakcíny proti COVID-19 či onemocnění samotné způsobují ženskou sterilitu, jsou neopodstatněné. Ukazuje to nová studie publikovaná v časopisu Fertility & Sterility Reports Americké společnosti pro reprodukční medicínu (ASRM). V té Randy Morris a jeho tým využil tzv. kryoembryotransfer (přenos rozmrazeného embrya do dělohy) jako model pro srovnání rychlosti uhnízdění v děloze u žen očkovaných vakcínou proti SARS-CoV-2, u žen s prodělanou infekcí a u žen, které se s infekcí nesetkaly ani nepodstoupily vakcinaci. Výsledkem bylo zjištění, že mezi těmito třemi skupinami neexistuje žádný rozdíl.

Studie je skutečně zásadní, neboť váhavost vůči očkování u žen v reprodukčním věku narůstá. A mohou za to zejména dezinformace kolující na sociálních sítích, které uvádějí, že vakcíny proti COVID-19 způsobují u žen neplodnost.

V rámci studie bylo poprvé zdokumentováno, že u žen séropozitivita vůči tzv. spike proteinu SARS-CoV-2 (to znamená protilátky získané očkováním či přímo infekcí COVID-19) nebrání uhnízdění embrya, a tedy ani vývoji raného těhotenství. Ve studii byly testovány mRNA vakcíny od firem Pfizer a Moderna.

„Doufáme, že všechny ženy v reprodukčním věku budou mít k vakcíně proti COVID-19 větší důvěru. Výsledky studie hovoří jasně – vakcína ženskou sterilitu nezpůsobuje,“ říká Hugh Taylor, prezident Americké společnosti pro reprodukční medicínu. „Tato a další podobné studie podporují doporučení  odborné skupiny Task Force ASRM, že bez ohledu na to, kde se v procesu budování rodiny nacházíte, je vakcína proti COVID-19 bezpečná a zachraňuje životy.“

Originální publikace: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666334121000684

Zdroj: ASRM, zdroj titulního obrázku: Daniel Schludi, Unsplash