Vědci jsou na stopě vakcíně proti alergii na psy

Vědci jsou na stopě vakcíně proti alergii na psy

Japonští vědci, kteří se zabývají vývojem vakcíny určené pro lidi trpící alergií na psy, učinili významný krok kupředu – získali krystalickou strukturu proteinu, který je obvyklou příčinou alergie na psy. Protože vědci nyní vědí, jak přesně vypadá 3D struktura tohoto proteinu, je vakcína proti alergii na psy zase o kousek blíže.

Výzkum byl publikován v odborném časopisu Federation of European Biochemical Societies.

Vědci dosud popsali sedm typů alergenů, které u lidí vyvolávají alergické reakce na psy. Tyto alergeny jsou molekuly proteinové povahy, které se u alergiků vážou prostřednictvím několika specifických aminokyselin na protilátky (taktéž proteinové povahy), čímž vyvolávají imunitní reakci.

Vazebné místo na alergenu je odborně označované jako epitop, vazebné místo na protilátce pak paratop. Protein, který vědci zkoumali, se váže na paratop protilátky IgE, jeho epitop se však nepodařilo do této chvíle identifikovat.

Ze sedmi různých typů alergenů nazývaných Can f 1-7 (od latinské pojmenování psa domácího Canis familiaris) stojí za většinou alergických reakcí u lidí – přehnanou imunitní reakci spouští u 50 až 75 % pacientů – alergen Can f 1, který se nachází v tkáni jazyka, slinných žlázách a kůži psů. Aby mohli vědci připravit vakcínu účinnou u většiny pacientů, je nezbytné, aby znali přesnou podobu epitopu IgE majoritního alergenu Can f 1.

„Chceme být schopni prezentovat malá množství těchto epitopů imunitnímu systému pacienta, abychom ho naučili, jak se s nimi vypořádat. Princip je stejný, jako u jakékoli jiné vakcíny,“ popisuje Takashi Inui, specialista na výzkum alergií a profesor na japonské Osaka Prefecture University, který vědecký tým vedl. „Abychom to ale mohli udělat, potřebujeme nejprve identifikovat epitop IgE alergenu Can f 1.“

Pomocí rentgenové krystalografie byli Inui a jeho kolegové schopni identifikovat krystalovou strukturu kompletního proteinu Can f 1. Nejprve se zdálo, že způsob sbalení proteinu je velmi podobný třem již dříve identifikovaným proteinům, nicméně zásadní rozdíl byl v umístění několika aminokyselin na povrchu proteinu, které udílejí odlišný elektrický náboj.

A právě soubor těchto aminokyselin je silným kandidátem na epitop IgE alergenu Can f 1. Další práce je však zcela jistě zapotřebí, aby se tato hypotéza definitivně potvrdila. Přesto se jedná o významný posun kupředu. Vědci navíc uvádějí, že pokud by se nakonec podařilo vyvinout vakcínu na základě identifikace epitopu alergenu, mohly by získané znalosti a zkušenosti posloužit také při vývoji vakcín proti řadě dalších alergií.

Originální publikace: https://febs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/febs.16252.

Zdroj: New Atlas, zdroj titulního obrázku: 8777334, Pixabay.