Vědci nejspíše konečně objevili lék na horečku Dengue

Vědci nejspíše konečně objevili lék na horečku Dengue

Komár rodu Aedes je tropickým hmyzem obývajícím zejména Afriku a jih Asie, nicméně se občas leteckou dopravou dostane i na naše evropská letiště. S oteplováním planety navíc pomalu vznikají vhodné podmínky pro jeho přežití stále více na severu a toto onemocnění se tak může časem stát hrozbou i pro obyvatele evropských států. Horečku Dengue však zdravý silný člověk většinou bez následků přežije a to pouze s podpůrnou léčbou snižující teplotu. Nemoc se u slabších jedinců a dětí však může dostat do fáze hemoragické (krvácivé) horečky, hromadění tekutiny v hrudníku a prudkého snížení krevního tlaku.

Ročně je nakaženo přibližně padesát milionů lidí. U pěti procent nakažených se tato nemoc rozvine právě do těžší formy a to zejména v rozvojových zemích. Bohužel dosud neexistuje účinná přesně mířená léčba ani prevence ve formě očkování. Nyní však vědecký tým z Katolické Univerzity v Leuven vedený Suzzane Kaptein přichází s objevem, který by mohl být zlomovým právě při vývoji orálně podávaného léku na toto onemocnění.

Jelikož je virus Dengue RNA virem, který je schopen velmi rychle mutovat a „utíkat“ tak protilátkám, bylo doposud problémem najít látku, která by jej dokázala spolehlivě vyhledat a zničit. Vědci však nyní našly molekulu JNJ-A07, která vypadá v momentálních fázích testů velmi slibně. Po expozici viru Dengue této látce vznikly nové mutace viru, schopné odolat antivirovým účinkům léčiva, až patnáctý den od zahájení pokusu – tedy v době, kdy už by byl potencionální pacient s největší pravděpodobností vyléčen. Stoprocentně rezistentní kmen byl zaznamenán dokonce až čtyřicátý den pokusu.

Důležitým objevem je i to, že viry přeživší expozici JNJ-A07 se nebyly následně schopné množit v těle hostitele – komára a tedy následně nemohou nakazit dalšího jedince. S látkou je nyní potřeba přejít na klinické studie na lidech a potvrdit její funkčnost s minimem vedlejších účinků. Zároveň je potřeba doladit orální formu podávání léku, jakožto způsobu nejjednoduššího podání v chudých zemích s minimem hygieny a lékařského personálu.

Zdroj: Nature.com https://www.nature.com/articles/d41586-021-02638-9

Zdroj úvodní fotografie: Pxfuel