Vědci objevili dvě nové „neviditelné“ galaxie skryté za vrstvou vesmírného prachu

Vědci objevili dvě nové

Studie o jejich objevu byla publikována v časopise Nature. Nové galaxie se jmény REBELS-12-2 a REBELS-29-2 byly dosud skryté tlustou vrstvou kosmického prachu. Kvůli tomu je nedokázaly zachytit optické čočky Hubbleova teleskopu. To se povedlo až použitím radioteleskou ALMA, který dokáže zachytit vlny radioaktivního záření z těch nejhlubších částí vesmíru.

„Původně jsme studovali nám známé velmi vzdálené galaxie. K našemu překvapení dvě z nich měly sousedy, o kterých jsme dosud vůbec nevěděli. Obě byly zakryty vesmírným prachem, který bránil jejich dřívější detekci,“ potvrdil Pascal Oesch, autor studie, v tiskové zprávě.

Vědci se svými poznatky snaží co nejvíce objasnit původ vzniku vesmíru. Neviditelné galaxie by mohly pomoci. Některé z nich tvoří základní kameny pro vznik tzv. dospělých galaxií. Jejich objevy zároveň dokazují, že galaxií může být výrazně víc než se dosud předpokládalo.

„Díky našemu objevu víme, že zhruba jedna z pěti nejranějších galaxií nám může zůstat skryta. Pokud budeme chtít lépe porozumět, kdy a jak se začaly galaxie formovat, musíme nejdříve vědět, kolik by jich mělo být,“ dodává Oesch.

Přání autorů studie by se mohlo splnit poměrně brzy. V dohledné době by měl být ve spolupráci NASA, ESA a Canadian Space Agency dokončen nový teleskop detekující infračervené záření. Tzv. James Webb Space Telescope se stane nejkomplexnějším zařízením svého druhu. Jeho odhalení je naplánováno na 18. prosince tohoto roku.

Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41586-021-03846-z
Foto: Greg Rakozy, Unsplash