Vědci se pokusí získat DNA pasažérů z poslední otrokářské lodi cestující do USA
To, že pozůstatky Clotildy, jak zní název lodi, jsou tak zachovalé dává vědcům poměrně široké možnosti k jejímu dalšímu zkoumání. Loď je dokonce tak dobře zachovalá, že by vědci mohli provést analýzu DNA pasažérů lodi. K tomu použijí vzorků z trupu, kde otroci svou cestu trávili. Místnost pro cestování to byla opravdu hrozivá. Na místě dlouhém 7 metrů a širokém mezi 5 až 7 metry cestovali dva měsíce.
„Díky vědeckému zkoumání a analýze DNA těchto lidí můžeme celou událost dále zviditelnit. Je hrozné v jakých podmínkách museli pasažéři lodi existovat a měli bychom zajistit, aby se něco podobné nikdy neopakovalo,“ říká prezident Clotilda Descendants Association, Darron Patterson.
Prvním krokem pro vědce je odstranění veškerého sedimentu, který se v lodi nachází. Následně zjistí, zda je zde přítomna DNA, která by mohla být extrahovatelná. Pokud ano, pomůže identifikovat přesný původ cestujících a následně vystopovat jejich potomky.
Zotročení lidé z lodi Clotilda si nedlouho po jejím připlutí vytvořili kolonii, kterou pojmenovali Africatown. Spojit tedy dnešní obyvatele místa s jejich předky by nemuselo být tak složité.
Zajímavostí je, že cesta lodi již nebyla v souladu se zákonem. Otroctví sice bylo stále legální, avšak dovoz nových otroků byl již 50 let zakázán. Kapitán Clotildy, William Foster, loď, po jejím připlutí a po vylodění pasažérů, zapálil, aby zakryl stopy po svém činu.
Zdroj: National Geographic; The Independent
Foto: British Library, Unsplash