Vědci vyvíjí vakcínu proti borelioze. Funguje na bázi mRNA
Borelioza (někdy lymeská nemoc) je jednou ze dvou nejčastěji přenášených infekcí klíšťat v České republice. Zásadní problém představuje v USA, kde počty případů neustále rostou a jedná se o nejčastěji vektorově přenášenou nemoc na tamním území.
Nemoc je způsobena bakterií Borrelia burhdorferi a většina nákaz probíhá bez prokazatelných symptomů. Pokud se příznaky dostaví, jedná se především o bolest kloubů, postižení nervového systému a srdce. Zásadní pro rozpoznání onemocnění je tzv. erythema migrans. Jedná se o menší zarudlou část kůže ohraničenou větší rudou kružnicí v místě kousnutí klíštětem. Hlavní problém pak představuje chronická borelioza, kdy zástupci bakterie zůstavají v těle dlouhou dobu a snižují celkovou kvalitu života. Standardně se léčí betalaktamovými či tetracyklinovými antibiotiky.
Doposud nebyla k dispozici žádná vakcína, která by organismus ochránila před rozvinutím onemocnění nebo před samotným přenosem. Několik vakcín je v časných fázích testování, ale výše zmíněná je první, která využívá mRNA technologie.
Od jiných mRNA vakcín se liší svým cílem. Většina z nich nese informaci pro produkci proteinu, kterým virus nebo bakterie útočí na buňky hostitele. Nová vakcína proti borelioze naučí imunitní systém odpovědi proti slinám klíšťat. „Spíše než cílením na potenciální patogen, funguje vakcína jako prevence jeho šíření,“ řekl Erol Fikrig, epidemiolog z univerzity Yale, pro server Gizmodo.
mRNA obsažená ve vakcíně kóduje 19 proteinů, které obsahují sliny klíšťat. Díky tomu si imunitní systém vytvoří protilátky, které při přisátí klíštěte útočí v místě kousnutí. Snižuje se tedy čas, který klíště stráví na našem těle. Vzhledem k tomu, že pro přenos nemoci je zapotřebí, aby klíště bylo přisáto alespoň 36 hodin, snižuje se pravděpodobnost, že k nákaze dojde.
„Vakcína mění místo kousnutí klíštěte na podobné tomu, jako když vás bodne komár. Oblast zarudne, začne svědit, díky čemuž si klíštěte snadněji všimnete a můžete ho odstranit,“ říká Fikrig.
Při testech na morčatech se pak ukázalo, že u žádného z nich nedošlo k infekci po propuknutí zánětu a odstranění klíštěte. U kontrolní skupiny neočkovaných zvířat nemoc propukla v polovině případů.
Úspěšné testování zatím znamená pokračování studie na dalších animálních modelech. Díky své technologii má však velmi dobré šance pro postup do klinických studií.
Zdroj: New Scientist, Gizmodo, Wikiskripta, https://www.science.org/
Foto: Erik Karits, Unsplash