Vědci vyvinuli robotickou ruku, která sama dokáže hrát na Nintendu

Vědci vyvinuli robotickou ruku, která sama dokáže hrát na Nintendu

Článek vyšel ve vědeckém časopise Science Advances a poukazuje na slibný vývoj v jemných robotických strukturách. Studie je zaměřena na vytvoření nových typů flexibilních robotů, kteří jsou pohánění vzduchem či vodou místo běžné elektřiny. Jejich bezpečnost a adaptabilita je zajímavá především v biomedicíně. Využití by našli hlavně při tvorbě protéz. Dříve bylo kontrolování pohybů malých robotů velice náročné. Recentně publikovaná studie přináší do problematiky nové poznatky.

Klíčovým objevem bylo vytvoření 3D tištěných struktur s plně zabudovanými okruhy, které dokážou tekutinu (nebo vzduch) rozvádět. „Typicky bylo zapotřebí aby každý prst robotické ruky měl svojí vlastní kontrolní jednotku, což ji limitovalo v použití. Nám se povedlo vytisknout ruku, která má integrované fluidní transistory a dokáže ovládat např. Nintendo jen díky jednomu vstupu,“ říká spoluautor studie Joshua Hubbard.

Při ovládání ruka reaguje pomocí tlakových bodů. Pokud vyvineme na daný bod slabý tlak, pohne se pouze jeden prst a ve hře dovolíme Mariu chodit. Díky většímu tlaku dojde ke zmáčknutí jiného tlačítka a Mario vyskočí. Pomocí programu, který automaticky přepíná mezi různými úrovněmi tlaku, dokázal robot úspěšně překonat první úroveň Super Mario Bros. za méně než 90 sekund.

„Design a technologii nabízíme volně ke stažení, tudíž každý ji může použít při své práci. Soubory mohou být upravovány a přetvořeny tak, aby fungovaly na dalších typech tiskáren. Naším cílem je umožnit naše poznatky poskytnout celému světu v open-source prostředí tak, aby se technolgie mohla dále rozvíjet,“ dodává hlavní autor studie Ryan D. Sochol. Tým v součansnosti pracuje na jejím dalším potenciálním využití. Užitečná bude především při rehabilitacích, vývoji protéz nebo chirurgických zákrocích.

Zdroj: Eurekalert
Foto: Ravi Palwe, Unsplash