Vědci vyvinuli umělou ledvinu. Díky získanému ocenění, mohou začít s klinickými testy

Vědci vyvinuli umělou ledvinu. Díky získanému ocenění, mohou začít s klinickými testy

Umělá ledvina je v součsnosti v preklinické fázi vývoje. K tomu aby se výzkumníci mohli posunout blíže k aplikaci, pomůže i cena 650 tisíc dolarů, kterou obdrželi od uskupení KidneyX, které se skládá z amerického ministerstva zdravotnictví a Americké nefrologické společnosti (ASN), která má za cíl urychlovat inovaci prevence, diagnózy a léčby ledvinových onemocnění.

Samotný The Kidney Project je mezinárodní uskupení vědců, kterým se díky spolupráci podařilo zakomponovat dohromady základní části umělé ledviny, kterými jsou hemofiltr a bioreaktor. Díky tomu vznikl přístroj, který dokáže filtrovat krev podobně jako ledvina. Hemofiltr, čistí krev od odpadních produktů a bioreaktor nahrazuje další funkce ledvin, jako je elektrolytická rovnováha. Jednotky fungují seriově a jsou poháněny pouze krevním tlakem. Zařízení rovněž nevyžaduje aplikaci imunosupresivních léků.

„Naší vizí je poskytnout pacientům kompletní volnost a lepší životní podmínky než při používání dialýzy. Ke zlepšení života by mohlo dojít u milionů pacientů po celém světě,“ říká Shuvo Roy, jeden z hlavních autorů projektu.

Chronické selhání ledvin je poslední stadium doprovázející řadu onemocnění. Pro pacienty je v současnosti dostupná pouze léčba dialýzou, která nahrazuje jejich funkci. Proces je však časově velmi náročný a nepohodlný. Pro malou část pacientů je řešením transplantace ledvin. V takovou chvíli je nutné užívat imunosupresivní léky tak, aby tělo orgán neodmítalo.

Díky umělé ledvině The Kidney Project by mohly být obě skupiny ušetřeny nežádoucích dopadů léčby. Vědci se nyní zaměří na co nejbližší zařazení svého zařazení do klinického testování.

Zdroj: pharmacy.ucsf
Foto: Robina Weermeijer, Unsplash