Vědci z MIT pracují na novém typu neuroprotézy. Měla by být dostupná všem
Během posledních let jsme zaznamenali velký progres ve výzkumu různých druhů neuroprotéz. Ač jsou zatím některá řešení daleko od realizce v praxi je pozitivní zprávou, že jsou vědci na dobré cestě. Nedávno provedený výzkum na MIT to jen potvrzuje.
Týmu kolem dr. Tonga se povedlo vyvinout protézu, jejíž výrobní cena by neměla přesáhnout 500 dolarů. Jedná se o ovladatelnou ruku, která je vytvořena z elastomeru zvaného EcoFlex.
Zařízení je poháněno elektrickými motorky a pacient s ní dokáže provést základní úkony, jako je nalití nápoje do sklenice, pohlazení domácího mazlíčka a klasické úchopy předmětů. K přeměně nervového signálu v motorickou funkci používá programu, který dekoduje EMG signály z mozku a zprávu posílá do končetiny.
Výhodou protézy jsou její tlaková čidla. Dokáží částečně obnovit hmatové funkce pacienta, který si je vědom, jak pevně předmět svírá. Další předností je její jednoduchost. Postiženému trvá v průměru 15 minut se naučit s ní pracovat.
„Zatím se nejedná o finální produkt, ale o velmi slibný prototyp. Jeho funkce jsou na úrovni, která se dá srovnat s konečnou verzí. Vidíme zde velký potenciál vytvořit jednoduchou a levnou protézu,“ dodává profesor Zhao, jeden z autorů projektu. Tým se nyní snaží zapracovat na designu tak, aby končetina vypadala „lidsky“.
Zdroj: MIT; Engadget
Foto: ThisisEngineering RAEng, Unsplash