Vědci zkoumají, proč se mnozí z nás probouzejí uprostřed noci

Vědci zkoumají, proč se mnozí z nás probouzejí uprostřed noci

Spánek zahrnuje mnoho fází. Základ je střídání non-REM a REM spánku. U dospělých jedinců převažuje non-REM, kdežto u novorozenců REM. Během non-REM spánku pravděpodobně dochází k regeneraci somatických funkcí a REM k regeneraci mozkových funkcí. Non-REM spánek je označován jako spánek s pomalými vlnami a dělí se na několik stádií podle vln, které je možné měřit na EEG. Za noc se obvykle vystřídají 4 cykly a každá perioda REM spánku trvá 5-20 minut, zabírá tedy asi čtvrtinu celkové doby spánku. Ke spontánnímu probuzení dochází právě během této fáze.

Mezi 3. a 4. hodinou ranní dochází v našem těle k mnoha změnám. Začíná stoupat tělesná teplota, sekrece melatoninu (spánkový hormon) je na vrcholu a hladiny kortizolu se pomalu zvyšují. Tělo se připravuje na probuzení.

Všechny tyto činnosti se dějí nezávisle na podnětech z okolí, jako je východ slunce, naše tělo je naučené východ slunce předvídat na základě nastavení našich vnitřních hodin, nebo-li cirkadiánních rytmů.

Obvykle se probouzíme během noci vícekrát, častěji ve druhé polovině. Pokud je však náš spánek kvalitní, toto probuzení vůbec nepostřehneme. Mnozí z vás ale jistě zažili sami na sobě – jakmile přijde náročnější období, dochází k uvědomělému probuzení. Není překvapením, že během pandemie se spánek mnoha lidí zhoršil.

Obavy z nespavosti mohou navodit takzvané “úzkostné bdění”. Tedy vědomé probuzení za doprovodu nepříjemných pocitů každou fázi lehkého spánku. Takovýto druh spánku je většinou dán psychickým stavem jedince a je doporučována léčba pomocí kognitivně behaviorální terapie. Špatný spánek často doprovází depresivní stavy, proto je vhodné tyto problémy konzultovat s lékařem či psychologem.

Co se dá dělat s úzkostnými myšlenkami ve 3 hodiny ráno? Myšlenky provázející ranní probouzení bývají často lítostné, egocentické, nejisté myšlenky na budoucnost nebo katastrofické scénáře. To je dáno absencí okolních podnětů, které nám umožní racionálně přemýšlet. Odborníci radí využívat při takovémto probuzení techniky mindfulness, například zaměření se na svůj dech a poslouchání jeho zvuku. Jiné techniky, vycházející z kognitivně behaviorální terapie, radí zapnout tlumené světlo a číst si.

Zdroje: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28231463/

Why Do We Wake Around 3am and Dwell On Our Fears and Shortcomings? – Neuroscience News

Depression, Anxiety and Stress during COVID-19: Associations with Changes in Physical Activity, Sleep, Tobacco and Alcohol Use in Australian Adults – PubMed (nih.gov)

Zdroj úvodní fotografie: Alexandra Gorn, Unsplash