Větrání s rekuperací v bungalovu

V praxi je možné větrací jednotku s rekuperací tepla instalovat do libovolného typu domu či bytu. V tomto případě ji instalovali pracovníci firmy Zehnder do jednopodlažního domu s rozlohou 160 m².

Větrací jednotka se nachází v technické místnosti vedle kuchyně. Vzhledem k propozici bungalovu je nezbytné, aby byl chod větrací jednotky tichý. Proto technici při instalaci použili prostorově úsporné akustické tlumiče s rozdělovačem.

Přívod optimálního množství vzduchu do každé místnosti zajišťují kulaté větrací trubky o 90 mm, které se vyznačují nízkou tlakovou ztrátou. Trubky vedou ve stropním podhledem, aby nerušily celkový vzhled místností.

„Hvězdicovitý” systém rozvodů vzduchu se samostatným potrubím do každé místnosti umožňuje přesnou regulaci množství vzduchu v místnostech. Tiché proudění vzduchu do místnosti bez průvanu zajišťují nové, tvarově decentní ventily Luna.

Komfortní větrací jednotka Zehnder ComfoD 350

Investor si pro svůj domov vybral výkonnou jednotku Zehnder ComfoD 350. Ta je původně určena pro vyvážené větrání s rekuperací tepla v rodinných domech, ale je možné ji použít i v kancelářích nebo sportovních zařízeních. Jednotka obvykle odvádí odpadní vzduch z kuchyně, koupelny, komory a WC a čerstvý venkovní vzduch dodává do obytných prostorů.

Vestavěný výměník tepla zpětně využívá tepelnou energii odváděného vzduchu a předává ji přiváděnému čerstvému vzduchu, a tím zajišťuje komfortní větrání s rekuperací tepla. Účinnost rekuperace takového systému dosahuje až 95 %.

Předností jednotky je automatická protizámrazová ochrana – pokud venku mrzne, jednotka dočasně sníží přívod studeného vzduchu. Dochází k podtlakovému nastavení systému, to je nežádoucí, pokud se topí otevřeným ohněm. Protizámrazová ochrana se řídí vnější teplotou, teplotou výtlaku a časem.

Obdobně jako s mrazem, si umí jednotka poradit i s vysokými letními teplotami. Slouží k tomu tzv. Letní by-pass, ten odklání odváděný vzduch podél výměníku tepla. Prostřednictvím bypassového provozu můžete v létě větrat dům chladnějším nočním vzduchem.

Důraz na tichý chod

Díky akustickým tlumičům je možné instalovat jednotky Zehnder ComfoD 350 i v domech s menší a průměrnou rozlohou. Proto ho technici použili i v tomto případě. Akustický tlumič s rozdělovačem Zehnder ComfoWell je jediný čistitelný tlumič na trhu, který umožňuje přístup pro čištění celého systému.

Dokonalá hygiena

Sofistikovanou jednotku v systému doplňuje sada hygienických rozvodů ComfoTube 90 – jedině kombinací kvalitní větrací jednotky a hygienických zdravotně nezávadných rozvodů vzduchu přinese investice do systému větrání kýžené výsledky.

Větrací trubka ComfoTube 90 se vyrábí ze zdravotně nezávadného plastu. Její hladký patentovaný vnitřní povrch Clinside výrazně omezuje usazování prachu a umožňuje snadné čištění. Díky tomu, že trubky ComfoTube mají 3–4x větší ohebnost než běžné trubky, snižuje se doba i cena instalace. Poloviční tlakové ztráty umožňují tišší chod, který je pro takováto zařízení obecně mimořádně důležitý.

Díky systému komfortního větrání Zehnder je interiér nepřetržitě zásobený čerstvým, čistým vzduchem. Kromě toho se díky rekuperaci šetří tepelná energie, která by se jinak ztratila při větrání oknem.

Příspěvek Větrání s rekuperací v bungalovu pochází z BDLN.CZ