Vznikla největší mezinárodní rezervace pro pozorování noční oblohy

Vznikla největší mezinárodní rezervace pro pozorování noční oblohy

Největší mezinárodní rezervace pro pozorování noční oblohy vznikla na jihu Spojených států a severu Mexika. Prohlášení regionu za rezervaci zaručuje, že se organizace, vlády, podniky a obyvatelé regionu budou muset chovat tak, aby temnou oblohu vhodnou pro pozorování vesmírných objektů udrželi. Bude to znamenat zejména omezení umělého osvětlení a světelného smogu obecně.

Vyhlášení rezervace přitom prospěje nejen astronomickému výzkumu, ale také divoké zvěři, ekologii a cestovnímu ruchu v oblasti.

Rezervace vznikla díky partnerství několika ústavů, zejména McDonald Observatory (součástí University of Texas at Austin), The Nature Conservancy a International Dark-Sky Association a mnoha dalších.

Nová rezervace nese název Greater Big Bend International Dark Sky Reserve a má rozlohu přibližně 39 000 kilometrů čtverečních. Rozkládá se v částech západního Texasu a severního Mexika a jedná se o jedinou rezervaci tohoto druhu, která se rozkládá na území více států.

„Tato rezervace chrání jak vědecký výzkum, tak veřejné vzdělávací mise McDonald Observatory,“ říká Taft Armandroff, ředitel observatoře. „Od roku 1939 umožnila observatoř studium vesmíru studentům a výzkumníkům na University of Texas at Austin a dalších texaských institucích vyššího vzdělávání. Vědci se zde zabývají nejrůznějšími oblastmi výzkumu, od planet obíhajících blízké hvězdy až po zrychlující se rozpínání vesmíru.“

Vznikla největší mezinárodní rezervace pro pozorování noční oblohy
Rezervace Greater Big Bend International Dark Sky Reserve se rozkládá na 39 000 kilometrech čtverečních na území*západního Texasu a severního Mexika. Zdroj: Tim Jones, McDonald Observatory

Jádro rezervace, kde je ochrana temné oblohy nejintenzivnější, tvoří pozemky McDonald Observatory a Davis Mountains Preserve spadající pod The Nature Conservancy. Rezervace bude chránit četná přírodní stanoviště a migrační koridory procházející oblastí Big Bend.

„Je nám ctí, že můžeme být součástí Greater Big Bend International Dark Sky Reserve,“ líčí Kaylee French, koordinátorka vzdělávání a komunikace z Davis Mountains Preserve. „Tato spolupráce jedinečným způsobem spojuje partnerské organizace dvou států. Temná obloha jako je ta naše je neocenitelným přírodním zdrojem, který jsme schopni zachovat pouze společnou prací, a děkujeme International Dark-Sky Association za to, že nám pomáhá být odpovědnými správci tohoto chráněného zdroje nyní a navždy.“

Rezervace se rozkládá od Rio Grande k pohoří Davis v západním Texasu a Sierra del Carmen v severním Mexiku. Ve Spojených státech zahrnuje texaské okresy Jeff Davis, Brewster, Presidio a malou část okresu Reeves, v Mexiku to pak jsou oblasti Maderas del Carmen, Ocampo a Cañón de Santa Elena.

Rezervace zároveň zahrnuje přírodní chráněné oblasti Big Bend National Park, Big Bend Ranch State Park, Black Gap Wildlife Management Area a Chinati Mountains State Natural Area.

„Bez široké regionální podpory a dlouhodobého úsilí o zachování přírodních krás oblasti Big Bend by vznik takto rozsáhlé rezervace nebyl možný,“ říká Teznie Pugh z McDonald Observatory. „Bylo to skutečné úsilí komunity a lidé v této oblasti by měli být hrdí na to, čeho jsme všichni společně dosáhli.“

Zdroj: University of Texas at Austin

Zdroj titulního obrázku: Fabio Marciano, Pexels.