„Z této aplikace může benefitovat každý, kdo má zájem se zdokonalovat v cizích jazycích,“ říká Petr Heralecký, tvůrce DuoCards

Hovořit v dnešní době cizím jazykem je obrovské plus a v některých případech i dokonce nutností. Spousta aplikací na učení cizích jazyků však přichází se značnými mezerami, a nedostatky v základních principech. Petr Heralecký se rozhodl tuto skutečnost změnit, a přišel s aplikací DuoCards, díky které si zdokonalíte slovní zásobu jen za pár minut denně. Jak tato aplikace funguje, a v čem přesně může být přínosem pro studenty?

Ahoj, Petře. Můžeš nám v krátkosti představit svůj projekt?

Zdravím všechny čtenáře Chudého Studenta a v první řadě bych chtěl poděkovat za možnost si tu s vámi popovídat. V červenci tohoto roku jsem do světa vypustil aplikaci DuoCards, která umožňuje učení cizích jazyků velice jednoduchou formou, a to primárně pomocí tematických kartiček. 

Jejich princip je naprosto totožný s těmi, které jistě spousta z vás využívá v papírové formě, avšak s tím rozdílem, že v digitální verzi můžete přejížděním vpravo či vlevo dát najevo, jestli slovo už umíte či nikoliv. Na základě toho pak aplikace vyhodnotí, zda jste se dané slovo již naučili, nebo je potřeba si ho vícekrát zopakovat.

Do aplikace si uživatelé mohou navíc natáhnout článek v cizím jazyce a v něm pak vyznačovat slovíčka, kterým nerozumí – ihned dostanou jejich překlad a mohou si ho uložit do svého seznamu kartiček. Díky integrovanému překladači je navíc možné aplikaci používat pro jakoukoliv kombinaci jazyků. Ke stažení je dostupná pro desktop, Android i iOS

Jak tě napadlo něco takového vytvořit?

Hlavní motivací k vytvoření DuoCards byla vlastní nespokojenost. Učení jazyků je v dnešní době nejen stále větším trendem, ale také potřebou, a tak logicky existuje spousta aplikací, která toto řeší. S jejich provedením to už bohužel často nebývá tak slavné a i u těch největších aplikací se můžeme setkat s nedostatky v naprosto základních principech. 

Já hledal co možná nejjednodušší aplikaci, která by podporovala opakování slovíček, čehož se mi nedostalo buď vůbec, nebo jen částečně. Sám se učím portugalštinu a například Duolingo mi neumožnilo ukládat si vlastní slovíčka, což považuji za naprosto zásadní funkci. A právě to bylo impulsem pro vytvoření DuoCards.

Jak z aplikace mohou benefitovat studenti?

V první řadě bych rád zdůraznil, že z této aplikace může benefitovat každý, kdo má zájem se zdokonalovat v cizích jazycích. Velkou výhodou kartičkového systému je to, že jej pochopí opravdu každý, třeba i malé dítě. 

Co se týče studentů, ať už středních či vysokých škol, kartičky mohou využít jak při přípravě na nějaké zkoušky, tak k dlouhodobému vzdělávání. K dispozici jsou i předchystané sady slovíček, je tedy možné, že budete mít o starost méně, protože vámi žádaný okruh najdete v aplikaci již zpracovaný. A pokud ne, vytvoříte si jej sami a už vám nikam nezmizí a můžete ho i sdílet se svými spolužáky.

Vysoká efektivita učení pomocí kartiček je podložena řadou vědeckých studií. Ty ukázaly, že podporují efektivní zapamatovávání, což je v případě učení cizích jazyků naprosto klíčové. Dále stimulují tvorbu nových nervových spojů, což znamená, že se budete postupně zlepšovat v pravopisu, chápání významů i výslovnosti, jelikož tyto tři prvky budete neustále kombinovat. Gamifikace celého systému navíc zajišťuje, že se nezačnete jen tak nudit.

Pokud vás tato slova zaujala, není nic jednoduššího než Duocards vyzkoušet na vlastní kůži. Aplikace je bezplatná, takže se nemusíte bát žádných předražených plánů.

Jaké máš s projektem vyhlídky do budoucna?

Aktuálně pracuji na sekci “kurzů”, která by měla být zaměřená víc na gramatiku než jen slovní zásobu. Mimo jazyky bych pak chtěl umožnit i vytváření obecných balíků pro výuku čehokoli jiného, než jsou cizí jazyky. Například na studium medicíny nebo třeba pojmů do autoškoly.

Do budoucna mám ambici umožnit lektorům a školám vlastní sekci s výukovými materiály k domácímu studiu. Ti by mohli svým studentům hromadně, za zvýhodněnou cenu, zpřístupnit prémiové funkce. Vše se ale bude odvíjet od toho, jak se bude aplikaci dařit a jaký o ni bude zájem.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí do budoucna.