Zařízení spojené s chytrým telefonem odhalí infekci za méně než hodinu
V současnosti je postup lékaře v případě podezření na infekci jasný. Pacientovi je odebrán vzorek tělní tekutiny, který je následně odeslán do laboratoře na analýzu. Nová metoda by však mohla infekci odhalit i za několik minut, zpráva o ní vyšla v časopise Nature Chemistry.
S analýzou v laboratoři jsou spojeny tři hlavní problémy. Zaprvé, čekání na výsledek může trvat i několik dní, během kterých se jakákoli infekce může zhoršit. Dále se může stát, že lékař předepíše pacientovi antibiotika okamžitě, pro případ, že pacient opravdu infikován je. Když se nakonec ukáže, že podezření na infekci bylo mylné, bral pacient léky zbytečně. A zatřetí, v odlehlých koutech naší planety nebo v rozvojových zemích mohou být slušně vybavené laboratoře velmi daleko.
Vědomi si těchto omezení, vytvořili vědci z Kanadské McMaster University prototyp nového zařízení. Nástroj se skládá ze dvou částí – dvoukanálového elektro-senzorického čipu a hlavního modulu v podobě USB koncovky, do které je čip zapojen.
Lékař tak pouze umístí vzorek krve, moči nebo slin na čip. Tam jsou již připraveny DNA enzymy, které reagují na určité proteiny produkované bakteriemi, pokud jsou bakterie opravdu přítomny. Čip i hlavní modul jsou připojeny k chytrému telefonu, kde specializovaná aplikace interpretuje a zobrazuje data za méně než hodinu.
Tato technologie již byla úspěšně použita k detekci bakterií Escherichia coli ve vzorcích moči. Pomocí dalších typů DNA enzymů je schopna rozpoznat i jiné typy bakterií. Nadějnou vyhlídkou je předpoklad, že po náležité úpravě by mohlo zařízení rozpoznat i virová onemocnění jako je COVID-19.
„Znamená to, že pacienti mohou získat lepší léčbu, rychlejší výsledky a vyhnout se vážným komplikacím,“ říká spoluautorka studie Leyla Soleymani. „Zařízení také může zabránit nadužívání antibiotik, což nám může získat čas v boji proti obávané antimikrobiální rezistenci.“
Originální studie: https://www.nature.com/articles/s41557-021-00718-x
Zdroj: NewAtlas
Obrázek: NordWood Themes via Unsplash