Změna klimatu a zvyšující se počet hospitalizovaných v důsledku nedostatku sodíku

Změna klimatu a zvyšující se počet hospitalizovaných v důsledku nedostatku sodíku

Sodík je elektrolyt, který je důležitý pro široké spektrum tělesných funkcí, od vedení nervových impulsů až po regulaci srdeční frekvence, trávení, mozkové aktivity a krevního tlaku. Tento prvek je nejvíce zastoupeným kovem v lidském těle a je hlavním kationtem extracelulárních tekutin. Jedná se o minerální látku, která je pro naše tělo nejen důležitá, ale i nebezpečná zároveň. Stav, kdy je hladina sodíku v naší krvi snížena, se nazývá hyponatrémie.

Nová studie zjistila, že počet hospitalizovaných v důsledku nedostatku sodíku stoupá při teplotách nad 15 °C. Předpokládá se, že změna klimatu zvýší teplotu po celém světě. Tato studie předpokládá, že při zvýšení teploty na celém světě o 2°C by mohlo zvýšit počet hospitalizovaných kvůli hyponatrémii přibližně o 13,9 %.

Hyponatrémie je běžná porucha složení vnitřního prostředí organismu, při které dochází ke snížení hladiny sodíku v krevní plazmě. Tento stav se vyskytuje až u 30% všech hospitalizovaných pacientů. Pacient s mírnou hyponatrémií nemusí vykazovat žádné příznaky, ale při výrazném poklesu hladiny sodíku nebo při příliš rychlém poklesu hladiny, příznaky se mohou projevit bolestí hlavy a nevolností. V závažnějších případech mezi příznaky mohou patřit i zmatenost, záchvaty nebo koma.

Nejčastějšími příčinami vzniku hyponatrémie je selhání srdce, selhání ledvin, průjem, zvracení nebo nadměrné pocení. Sezónní změny také hrají důležitou roli při nárůstu prevalence hyponatrémie u pacientů v letních měsících. V nedávné studii vědci z Karolinska Institute kvantifikovali vliv venkovní teploty na riziko hospitalizace s hyponatrémií.

Studie publikovaná v časopise The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism zahrnovala celou švédskou populaci starší 18 let. Výzkumníci použili údaje z národního registru pacientů ve Švédsku ke studiu míry výskytu hyponatrémie při určité venkovní teplotě, která se zvyšovala o 1°C. Bylo identifikováno 213 pacientů s hyponatrémií v období od října 2005 do prosince 2014. Informace o průměrné teplotě během dne výzkumníci získali od Švédského meteorologického a hydrologického institutu (SMHI). V nejteplejších dnech nejohroženější skupinou byly ženy a osoby starší 80 let. Osoby nad 80 let měly 15-krát vyšší pravděpodobnost hospitalizace v důsledku hyponatrémie ve srovnání s chladnějšími dny.

Ze studie vyplývá, že průměrné zvýšení teploty o 1°C přivede k 6,3% zvýšení výskytu hospitalizací v důsledku hyponatrémie. Nárůst o 2°C by vedl ke zvýšení o 13,9% zvýšení výskytu hospitalizaci.

Dr. Skov na otázku o dalších krocích výzkumu vysvětlil, že tým se bude snažit rozšířit svá zjištění do dalších zemí s teplejším podnebím. „Hranice 15°C pozorovaná ve Švédsku pravděpodobně nebude relevantní v teplejším podnebí,“ řekl.

Studie také naznačuje, že v následujících letech stoupající teploty by mohly zvýšit počet pacientů hospitalizovaných s hyponatrémií přibližně o 10 %.

Zdroj: Medicalnewstoday.com

Foto: Unsplash by NOAA